top of page

O nas:

Doświadczenie

Biuro architektoniczne Archidea Sp.P. powstała w 2004 roku i od tamtej pory może pochwalić się doświadczeniami projektowymi w każdej skali. Projektujemy obiekty użyteczności publicznej: budynki biurowe, handlowe, gastronomiczne, sportowo-rekreacyjne, budynki edukacyjne i kultury, hotele i centra handlowe a także budynki mieszkalne jednorodzinne,  wielorodzinne oraz osiedla mieszkaniowe. Wykonujemy projekty hal magazynowych, produkcyjnych i centrów logistycznych. Nasze usługi mają charakter kompleksowy, obejmujący każdy etap inwestycyjny - w tym również aranżacje wnętrz, projekty fit out dla firm, projekty identyfikacji wizualnej, formy przemysłowe, design i grafikę. Zajmujemy się także rewitalizacją zabytkowych obiektów. Pracowaliśmy dla wielkich korporacji jak i dla indywidualnych klientów.

proj_dla_m_bc.jpg

Wiedza

Wiedza wynikająca z tej różnorodności doświadczeń, powiązana z powziętą przez nas zasadą unikania komfortu powtórzeń, doprowadziła do powstania wielu niepowtarzalnych i docenianych na forum publicznym budynków - są wśród nich i takie, które z powodzeniem funkcjonują już od ponad dekady.

01_faktoriaforum.1.jpg

Współpraca

Interdyscyplinarny charakter naszego zawodu polega na ciągłej współpracy z kilkudziesięcioosobowym, branżowym zespołem inżynierów i specjalistów z różnych dziedzin. Przez lata udało nam się wyselekcjonować, najlepszy na rynku lokalnym zespół współpracowników, pozwalający zmierzyć się z każdym tematem.

wsp_z_m_bc.jpg

Warsztat

Nasze biuro projektowe dysponuje oprogramowaniem BIM, dzięki czemu minimalizujemy błędy przy wykonaniu projektów technicznych. Komputerowe modele 3D ułatwiają prezentację oraz międzybranżową koordynację, co nie oznacza, że zarzuciliśmy tradycyjne techniki prezentacji architektonicznej. Rysujemy, wykonujemy fotomontaże i robimy makiety.

05_zdj.jpg

Obszary zainteresowań

Nasze inspiracje zmieniają się w zależności od kontekstu a koncepcje ewoluują. Projektując budynek zawsze mamy na uwadze jakość architektury, która z naszych doświadczeń, wbrew ogólnej opinii, stanowi zwykle około 10% ogólnych kosztów inwestycji. Istnieje wiele definicji opisujących architekturę ale większość powraca lub odnosi się do witruwiańskiej triady:

Trwałość

ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNE - zdajemy sobie sprawę, że ich optymalizacja ekonomiczna ma chyba największy wpływ na kształt architektury danego okresu historycznego. Nie staramy się z tym walczyć, chociaż czasem podejmujemy próby poszukiwań, zarówno w kontekście nietypowych rozwiązań jaki i użycia nieoczywistych materiałów. Trudno nazwać nas konstruktywistami ale lubimy kiedy konstrukcja stanowi wartość sama w sobie, dlatego chętnie używamy drewna klejonego, litego betonu czy nieosłoniętych ścian kamiennych czy ceglanych.

Użyteczność

ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE - uwagę szczególną przykładamy do poprawnego zaprojektowania strefy mezo. Strefy o której pisał Oskar Hansen, w której użytkownik budynku nie znajduje się ani na zewnątrz ani w środku. Przenikanie wnętrza i zewnętrza budynku oraz możliwość zmian funkcji, w zależności od okoliczności, są naszym zdaniem, pożądaną przez ludzi wartością, czego przykładem może być chociażby chwalony przez pracowników Biurowca Forum 76 zielony, użytkowy dach - miejsce spotkań i odpoczynku czy zadaszony dziedziniec klasztorny, który dzięki 12 metrowej, przesuwnej, składanej, szklanej ścianie może stać się na przykład zamkniętą salą koncertową lub ogólnodostępnym publicznym placem.

Piękno

ROZWIĄZANIA ESTETYCZNE - inspiruje nas matematyka, sztuka i natura a raczej wzajemne relacje między tymi trzema elementami. Geometryczne zasady złotej proporcji doprowadziły do powstania zaskakujących form budynków. Lubimy zabawę opartowskimi sztuczkami, które powodują wrażenie ruchu. Pozornie kosztowne w realizacji biomorficzne czy zoomorficzne formy budynków, przez nas stosowane, po wnikliwej analizie okazały się trafionymi, również pod względem ekonomicznym, rozwiązaniami. Pozostaje też kwestia kontekstu kulturowego, który zawsze staramy się uwzględniać dla lepszego odbioru społecznego naszych budynków.

20-scian_makieta2.jpg

Ekologia

Zespół Archidea od początków swojej działalności przykłada szczególną uwagę do zagadnień związanych z rozwojem zrównoważonym oraz rozwiązaniami ekologicznymi. Braliśmy czynny udział  w licznych konferencjach i spotkaniach z emisariuszami i pionierami ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Poznaliśmy również zagadnienia certyfikacji również w kontekście niektórych naszych budynków.

10_zdj.jpg

Nadzieja

Obecnie świat wokół nas zmienia się szybciej i bardziej dynamicznie niż kiedyś – niestety nie zawsze na lepsze, dlatego zespół Archidea zaangażował się również w organizowanie warsztatów, budujących poczucie estetyki oraz architektoniczną świadomość wśród najmłodszych – przyszłych użytkowników i projektantów przestrzeni, w której żyjemy. Życzylibyśmy sobie żeby ludziom bardziej zależało na dobrej architekturze.

moebius_pasek.JPG
bottom of page