ŚCIEŻKA W "KORONACH DRZEW" ORAZ WIEŻA WIDOKOWA W ROZTOCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM
Adres:
Zwierzyniec, ul. Plażowa 2
Projekt konkursowy:
2023r. - II miejsce
Współpraca:
Magdalena Czekaj
Idea:
Ochrona przyrody i krajobrazu Roztoczańskiego Parku Narodowego jako nadrzędne założenie projektowe. Koncepcja oparta na minimalnej ingerencji w środowisko naturalne Parku oraz maksymalne wykorzystanie rzeźby terenu do przeprowadzenia trasy zwiedzania.
Funkcja:
Ścieżka dopasowuje się do istniejących drzew, nie przewidując ich wycinki a także podkreśla atrakcyjne punkty widokowe okolicy.
- Podziemna część trasy - tunel pod wydmą zlokalizowana, odmiennie od proponowanych wytycznych konkursowych, w istniejącym wąwozie a nie w przekopie - uznanie ze strony Sądu Konkursowego, doceniającego proekologiczną i energooszczędną stronę koncepcji.
- Platforma widokowa na zagrodę koników polskich - podzielona na dwa poziomy, połączone trzema poziomami trybun/siedzisk, pozwalających na organizowanie prezentacji grupom zwiedzających, nie zasłaniających sobie widoku.
- Kładka w koronach drzew - stalowo-drewniana konstrukcja, której rozwiązania pozwalają łączyć odcinki pomostu pod dowolnym kątem, umożliwiając ominięcie istniejącego drzewostanu.
- Wieża rekreacyjno-edukacyjna - zlokalizowana na zakończeniu trasy, zakończona zadaszoną platormą o powierzchni 140m2, umieszczoną na wysokości 24,5 m. Trzon wieży - żelbetowy szyb windowy, jest jednocześnie konstrukcją wsporczą. Wieża jest również klatką schodową, umożliwiającą dostanie się zwiedzającym na poziom gruntu.
- Wieża widokowa na górce Polak w Zwierzyńcu: wysokość ok. 45m - koncepcja obiektu jako ikonicznego symbolu regionu - magnesu przyciągającego turystów. Bryła obiektu odnosi się do pnia drzewa unoszącego lekkie gałęzie a forma górnego tarasu do skrzydeł ważki lub nasiona klonu – superkonstrukcji przyrody.
Całość założenia dostępna jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla osób spacerujących z wózkami dla dzieci.